“Adam i Adam“
Zdjęcia przedstawiają biblijne i rzeźbiarskie pozy dwóch młodych mężczyzn, którzy są parą i w miłości dokonują ukazania przed Chrystusem. Kamil wprowadza miłość jako sacrum w ramy budynku kościelnego, sprowadzając świątynię do pozycji profanum.
>>”adam i adam” jest projektem głęboko osobistym i wielowymiarowym manifestem artystycznym, który stawia pytania o relację między miłością, wiarą i wykluczeniem w kontekście Kościoła Katolickiego. Praca ta stanowi próbę skonfrontowania instytucjonalnych ograniczeń i społecznych norm z intymną historią pary mężczyzn, dla których wartości takie jak miłość, czułość, wierność i zrozumienie są fundamentem ich relacji i moralności. Poprzez fotografie, wideo, pieśni i rysunki, projekt eksploruje napięcia między sacrum i profanum, zarówno dosłownie – w kościelnych wnętrzach i przestrzeniach piwnicznych, jak i symbolicznie – w wykluczeniu nieheteronormatywnych osób z kościelnej wspólnoty. << English version of the text
wystawa Kamila Winnickiego w rooms_gallery 21. grudnia 2024 rozpocznie cykl PLANETA U, serię wystaw, działań performatywnych i aktywistycznych oraz wykładów i debat dedykowanych sztuce nieheteronormatywnej, queerowej, inkluzywnej. otwarta, równościowa wykładnia P.B. Preciado będzie prowadziła tę polifoniczną narrację, odsłaniając wielokonstektualne praktyki kontr-hegemoniczne. wciąż transformujący się Orlando zabierze nas na Uran. jego konsekwentna walka z patriarchalnym, binarnym systemem, stała się niczym innym jak całkowitą zmianą postrzegania i odczuwania świata ludzkiego i pozaludzkiego. „Nie jestem mężczyzną nie jestem kobietą nie jestem heteroseksualny nie jestem homoseksualny nie jestem biseksualny. Jestem dysydentem płci”
kuratorzy projektu: katarzyna lewandowska, rafał placek
Kamil Winnicki, absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie na specjalności fotografia. Zajmuje się sztuką wizualną. Twórca fotografii kreacyjnej i artystycznej, fotografii mody, prac wideo oraz współorganizator akcji o charakterze społecznym. W obszarze jego zainteresowań znajdują się sztuka queer, zależności językowe, praca z młodymi, jak i starszymi osobami, feminizm i alternatywne metody przekraczania konwenansów utartych w kulturze, fotografii high fashion, a także poszerzanie różnych aspektów sztuki i medium od fotografii, przez muzykę, do malarstwa.